Aperio® sikrer fremtrædende musikmødesteder
Stavanger Koncertsal åbnede i 2012 og har to unikt designede, akustisk uafhængige steder til optræden bygget efter den højeste internationale standard.
Kunden
Kunde:
Stavanger Koncertsal
Beliggenhed:
Stavanger, Norge
Adgangskontrolsystem:
ARX
Installerede Aperio® enheder:
135 Aperio® Offline cylindre & langskilte med special-designede dørgreb
Installationsår:
2012
Udfordringen - Krav om høj sikkerhed og fleksibilitet for de mange brugere af koncertsalen
180 rum
Den intelligente indretningsarkitektur i Stavanger Koncertsal giver mulighed for at arrangere to koncerter samtidigt uden lydoverførsel fra den ene til den anden. Denne nye epokegørende bygning er tegnet af RATIO Arkitekter.
Det krævede et moderne adgangskontrolsystem, der matchede det dristige design. Nem installation og ligefrem betjening var centrale elementer.
De vigtigste krav:
- Fuldt fleksibel adgang for at sætte musikere, medarbejdere og entreprenører i stand til at bevæge sig frit, men kun i autoriserede områder
- Kompromisløse sikkerhedsstandarder for at sikre beskyttelse for tusindvis af besøgende på ethvert tidspunkt
- Et system til at minimere omkostningerne til adgangskontrol ved at fjerne den besværlige og dyre fysiske nøglehåndtering
Løsningen - Aperio® trådløse låse gav en stor fleksibilitet for de mange brugere
135 langskilte
Stavanger Koncertsal valgte batteridrevne Aperio® offline langskilte og cylindre integreret med deres adgangskontrolsystem. Systemet omfatter bærbare programmeringsenheder i kombination med online læsere og døre.
Det er let for en administrator at opdele brugere i definerede grupper. Dette sikrer, at alle brugerne har skræddersyede adgangsrettigheder.
Fleksibilitet
Medarbejdere har brug for sikker adgang til en kantine, opholdsstue, garderobeskabe, sauna og fitness, ud over deres kontorer og mødestedsarkiv. Ved større arrangementer får op til 200 ekstra aktører adgang til forskellige områder af koncertsalen.
Denne grad af fleksibilitet er mulig, fordi Aperio® trådløse låse giver adgangskontrol til mange flere døre.
Hver enkelt person har kun adgang til nødvendige områder, og det forbedrer sikkerheden for alle.
- Gaute Arnesen, teknisk driftschef ved Stavanger Koncertsal
Aperio® - adgangskontrol med trådløs låseteknologi
» Download brochure om Aperio® - Udvid dit adgangskontrolsystem med trådløs låseteknologi. Glem alt om nøgler! Skift til Aperio®. 8 sider.
Varenr. M8218